Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 12:28
 
HAYATA TUTUNMAYA ENGEL YOK!
Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenen, ‘engelsizsevda.com’ adlı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü ve beğeni topladı. Bir aşk hikâyesi üzerine kurgulansa da; oyun, özünde herkesin bir gün engelli olabileceğini ve bunun da dünyanın sonu anlamına gelmediğini anlatıp; umut ve hayata tutunma mesajları içeriyor.
YAŞAM Haberi
HAYATA TUTUNMAYA ENGEL YOK!

Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi’nde sahnelenen, ‘engelsizsevda.com’ adlı tiyatro oyunu büyük ilgi gördü ve beğeni topladı. “İki yakın arkadaşın geçirdikleri kazalar sonucu engelli kalmalarının ve sonrasında bir tiyatro oyunu yazmalarıyla başlarından geçen olayların konu edildiği” oyunu Avcılar Belediye Konservatuarı Tiyatro Eğitmeni Turgay Yıldız’ın yazıp yönetti.

UMUT VE HAYATA TUTUNMA MESAJLARI…

Yıldız’ın konservatuarda yetiştirdiği öğrencileri rol aldığı oyunda, hem engellilerin toplumda daha aktif rol alması, hem de sevginin, aşkın engel tanımaması duygu dolu bir dille aktarılıyor. Bir aşk hikâyesi üzerine kurgulansa da; oyun, özünde herkesin bir gün engelli olabileceğini ve bunun da dünyanın sonu anlamına gelmediğini anlatıp; umut ve hayata tutunma mesajları içeriyor.

HANÇERLİ: “GERÇEK SEVDA ENGEL TANIMAZ”

Avcılar Belediye Bakanı Turan Hançerli, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt ile birlikte seyrettiği oyunun bitiminde sahneye çıkarak oyuncuları kutladı ve çiçek takdim etti. “Gerçek sevda engel tanımaz. Her insan kendi şansını yaratır” diyen Hançerli, oyunda emeği geçenlere teşekkürleri ileterek şunları söyledi: “Avcılar’da engelli yurttaşlarımızın tüm yaşam alanlarında karşılaşmış oldukları eşitsizliğe ve ayrımcılığa karşı fırsat eşitliği ve pozitif ayrımcılık politikasıyla yaklaşacağız”

“İNSANLAR BAŞINA GELMEDEN ANLAMIYORLAR”

Oyunun yazarı ve yönetmeni Turgay Yıldız ise, doğuştan getirilen ya da sonradan oluşabilen engellilik durumuyla ilgili bir hikâyeyi resmettiklerini belirterek “İnsanlar başına gelmediği sürece anlamıyorlar. Biz onun anlaşılması için böyle bir oyun koyduk. Bu bizim başımıza da gelebilir. Kaldı ki gelse bile bu bir son değildir.” diye konuştu.

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı