Haber Detayı
06 Ocak 2021 - Çarşamba 14:35 Bu haber 1138 kez okundu
 
MARKETLERDE ETİKET OYUNU
Gıda ürünlerinin farklı semtlerdeki marketlerde farklı fiyatlara satılması vatandaşın tepkisini çekiyor. Dar gelirli vatandaşların yaşadıkları semtlerde daha ucuza satılan gıda ürünlerinin lüks semtlerdeki marketlerde ise daha yüksek fiyatlarla satıldığı görülüyor.
YAŞAM Haberi
MARKETLERDE ETİKET OYUNU

Son dönemde aynı marka ürünlerin farklı semtlerdeki marketlerde farklı fiyatlarda satılması vatandaşın tepkisini çekiyor. DHA ekibi yerinde inceleme yaptı. Farklı semtlerdeki marketlere girdi. Aynı ürünlerin farklı fiyatlarda satıldığını gözlemledi. Vatandaşlar da duruma tepki gösterdi.

“EN UCUZUNU BULMAK İÇİN BÜTÜN MARKETLERİ GEZİYORUM”

Aynı ürünün farklı marketlerde fiyat olarak farklılıklar gösterdiğini söyleyen Servet Orhan, “En ucuzunu bulmak için bütün marketleri geziyorum dedi.

Ayşegül Küçük ise, “Bir ürün bir markette 20 lira diğer markette 40 liraya satılıyor. İki üç gün içerisinde fiyatlarda değişiklikler söz konusu oluyor. Bizlerde en ucuzunu bulmak için market market geziyoruz. Marketçiler ürünleri kafalarına göre satıyor. İnsanlarda biraz vicdanlı olması lazım.” diye konuştu.

Birkan Kılınç ise marketçilerin bu yaptığının fırsatçılık olduğunu söyledi.

VATANDAŞLARDAN ÇOK ŞİKAYET VAR

Sağlıksız ve hazır gıdaların izini süren ve sosyal medyada bir milyon takipçisi olan ‘Gıda Dedektifi’ hesabının yöneticisi Musa Özsoy ise “Gıda üretimi ve sevkiyatı noktasında bütün dünya zorlu bir dönem yaşıyor. Türkiye’de bu zorlu dönemi çok az hissediyoruz. Döviz kurundaki dalgalanmalar ithal ham madde kullanılan birçok üründe hmemize neden oluyor.

Yine aynı şekilde marketler arasında ilçeler arasında farklılıklar olabiliyor. Bizlere farklı iller ve ilçelerden birçok şikâyet geliyor. Bu aşamada tüketicinin farkındalığı önemli. Çok ciddi fiyat artışlarını fark ettikleri an Ticaret Bakanlığı’nın gerekli birimlerine iletmeliler. Çünkü bu önemli bir farkındalık.” dedi.

(SÖZCÜ)

Kaynak: (Sözcü) - Sözcü Editör: Cadde Gazetesi
Yorumlar
Haber Yazılımı