Haber Detayı
17 Mayıs 2019 - Cuma 15:41
 
ÖZEL EĞİTİME MUHTAÇ ÇOCUKLARA SPOR TERAPİSİ
Esenyurt Belediyesi Prof. Dr. Sabahattin Zaim Spor Salonu’nda haftanın iki günü verilen spor eğitimiyle; otizmli, zihinsel engelli ve Down sendromlu 40 çocuğa gündelik yaşamlarında gereken temel beceriler kazandırılmaya çalışılıyor. Veliler programdan hayli memnun ve devam etmesini istiyor.
EĞİTİM Haberi
ÖZEL EĞİTİME MUHTAÇ ÇOCUKLARA SPOR TERAPİSİ

Esenyurt Belediyesi Spor İşleri Müdürlüğü’nce verilen spor eğitimiyle; otizmli, zihinsel engelli ve Down sendromlu çocukların hayatlarını sürdürmede çok önemli rol oynayan temel becerileri kazanmaları amaçlanıyor.

Bireysel ve grup çalışması halindeki eğitim, uzman hocaların gözetiminde Prof. Dr. Sabahattin Zaim Spor Salonu’nda yapılıyor. Haftanın iki günü gerçekleşen bu hizmetten; bekleme problemi ve öfke nöbetine ilaveten iziksel engeli olan otizm, down sendromlu ve zihinsel engelli 40 çocuk yararlanıyor.

 

SPORLA DAVRANIŞLAR KONTROL ALTINA ALINIYOR

Müdürlükte, 200 engelli sporcunun kaydı var. Bunlardan en küçüğü 5 yaşında olan 40’ı özel eğitime muhtaç. Eğitimlerde bu çocuklar sporla kontrol altına alınıyor. Ders programlarında davranış komut çalışmalarının yanı sıra; ilgi ve yeteneklere göre çember çevirme, masa tenisi, bisiklet sürme, top sektirme, step tahtası, hulahop, tırmanma ve takla atma gibi aktiviteler var. Spor salonuna ulaşım belediye araçlarıyla sağlanıyor.

“HEM ÇOCUĞUN HEM DE AİLESİNİN HAYATA BAKIŞI DEĞİŞİYOR”

Esenyurt Belediyesi Sabahattin Zaim Spor Salonu Özel Eğitim Spor eğitmeni Çiğdem İşler, bu durumdaki çocukların harekete ve sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu belirterek, “Çocuk ne yapabileceğinin farkına vardığında onunla birlikte öz güveni artmaya başlıyor. Hem kendisinin hem ailenin hayata bakışı değişiyor. Yürüme bize çok basit gelebilir ama yürümeyi bile yapamayan, yönünü bilmeyen çocuklarla karşılaştık.  Bisiklet sürer, masa tenisi oynar hale geldiler. Temel spor becerileri adı altında izlettiğimiz becerilerimiz oldu. Davranış kazandırdık.” dedi.

VELİLER EĞİTİMDEN SON DERECE MEMNUN

Otizimli çocuğunun spor derslerinden sonra daha mutlu olduğunu ve çevreden daha az korktuğunu ifade eden Gülcan Çiftçi şunları söyledi: “Buraya geldiğimde oğlumun özgüven eksikliği ve kilosu vardı.  Kısa bir süre sonra hem kilo probleminden kurtuldu hem de özgüven kazandı. Çok mutluyum, iyi ki de getirmişim.”

Otizmli ve hafif derecede zihinsel engelli kızının buradaki eğitim sayesinde toplum içinde kendini ifade edebildiğini kaydeden Mahiye Usluca ise, “İki  yıldır bu buraya geliyoruz. Kızım birçok şeyi yapamıyordu. Şu an odaklanması, dışarıdaki insanlarla iletişimi çok daha iyi. Anneler mümkün derecede bu çocukları evlere kapatmasınlar.” diye konuştu.

Beş yıldır otizmli kızını temel spor becerileri eğitimine getiren Sibel Kurt da şu bilgileri paylaştı:  “Kızım yaramazlıktan başka bir şey bilmezdi. Şuan kızımda algı ve dikkat yönünden aşırı derecede farklılık var. Göz koordinasyonu yönünden iyi derecede ilerleme var. Çocukları özel olan tüm annelerin onları spora yönlendirmesi lazım. Bu işi yürüten ve kuran Esenyurt Belediyemize ve başkanımıza teşekkür ediyorum.”

BAŞVURU İÇİN KİMLİK YETERLİ

Yüzme, taekwondo, güreş gibi çeşitli branşlarda 200 engelliye spor eğitimi fırsatı oluşturan Esenyurt Belediyesi’nin temel spor becerileri ve davranış eğitimi derslerinden faydalanmak isteyenlerin Sabahattin Zaim Spor Salonu’na bir kimlikle başvurmaları yeterli. 

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör:
Yorumlar
Haber Yazılımı