Haber Detayı
14 Şubat 2019 - Perşembe 14:35
 
YENİ NESİL BAŞKAN
İstanbul’daki en genç belediye başkan adayı olan ve son zamanlarda yıldızı iyice parlayan Mustafa Necati Işık’ın bu başarısının arka planında üniversite yıllarındaki icraatları, aktifliği ve projeci kişiliği yatıyor.
SİYASET Haberi
YENİ NESİL BAŞKAN

Mustafa Necati Işık, Koç Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi iken 2003 yılında “Geleceğin Liderleri” adlı sıra dışı ve bir o kadar da vizyon sahibi bir kulüp kurup yönetmeye başladığında henüz 19 yaşındaydı. Işık, “Üniversitedeki arkadaşlarının fikri hür vicdanı hür ve irfanı hür liderler olarak yetişmesi için organizasyonlar düzenleyerek, kişisel ve toplumsal gelişimlerine katkıda bulunmayı” amaçlıyordu. Başbakan iken ziyaret ettikleri Recep Tayyip Erdoğan, aralarında geçen diyalog sonrası Işık’taki potansiyelin farkına varıp AK Parti Üniversite Gençlik Kolları Başkanlığı teklif etti.

AK Parti Beylikdüzü Belediye Başkan Adayı Mustafa Necati Işık, İstanbul’un 39 ilçesinde 31 Mart 2019 yerel seçimleri için belediye başkanı adayı yapılanlar arasındaki en genç siyasetçi. 35 yaşındaki Işık’ın geçmişine bakıldığında bu durumun hiç de tesadüfi olmadığı, son zamanlarda iyice parlamaya başlayan yıldızının üniversite yıllarındaki icraatlarına, aktifliğine ve projeci kişiliğine dayandığı görülüyor.

19 YAŞINDA GELECEĞİN LİDERLERİ KULÜBÜ’NÜ KURDU

Ankara Fen Lisesi mezunu Mustafa Necati Işık, Koç Üniversitesi İşletme Fakültesi öğrencisi iken 2003 yılında “Geleceğin Liderleri” adlı bir kulüp kurup 3 yıl yöneticiliğini üstlendi. Işık, böylesine sıra dışı ve farklı bir misyona sahip projeye imza attığında henüz 19 yaşındaydı. Üniversitelerde ve kendi üniversitesinde çeşitli alanlarda faaliyette bulunan çok sayıda kulüp vardı ama isminde hem ‘gelecek’ hem de ‘liderlik’ vurgusu olan tek öğrenci oluşumu Işık’ın öncülük ettiği kulüptü.

“FİKRİ HÜR, VİCDANI HÜR VE İRFANI HÜR LİDERLER”

Koç Üniversitesi’ndeki Geleceğin Liderleri Kulübü; sanayi, ticaret, siyaset, spor, dış politika, yerel yönetim, kültür ve sanat çevrelerinden etkin ve yetkin isimleri davet edip konuşturdu. Bu projenin dikkat çekici adı kadar; amaç, misyon ve hedefi de hayli farklıydı. Işık’ın öncelikli amacı, “Üniversitedeki arkadaşlarının fikri hür vicdanı hür ve irfanı hür liderler olarak yetişmesi için organizasyonlar düzenleyerek, kişisel ve toplumsal gelişimlerine katkıda bulunmak” idi.

JACK STRAW’DAN MUSTAFA KOÇ’A PEK ÇOK İSİM AĞIRLANDI

Dönemin İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’dan, Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’e; Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç’tan, Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar’a pek çok isim kulübün davetlisi olarak üniversiteye gelip tecrübe, bilgi ve düşüncelerini öğrencilerle paylaştı.

ERDOĞAN, IŞIK’I KULÜP VESİLESİYLE KEŞFETTİ

Mustafa Necati Işık’ın aktif siyasete girmesinin ve ardından partisinde birbirinden önemli görevler üstlenmesinin arka planında da bu kulüp ve burada ortaya koyduğu performans yatıyor.  Başbakan iken Geleceğin Liderleri Kulübü adına ziyaret ettikleri Recep Tayyip Erdoğan, aralarında geçen diyalog sonrası Işık’taki potansiyelin farkına varıyor. Erdoğan’dan 2005 yılında aldığı AK Parti Üniversite Gençlik Kolları Başkanlığı teklifine evet diyen Işık, hiç aklında olmasa da birden siyasete giriyor.

Işık hayatının dönüm noktalarından biri olan bu gelişmeyi şöyle anlatıyor: “Başbakanımız Sayın Tayyip Erdoğan’ın kapısını çaldık. Fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür liderler yetişmesi noktasında onlara vizyon olabilecek çalışmalar yaptığımızı anlatıp, sizi de uygun görürseniz şu organizasyona davet ediyorum dedim. Konuyu inceledikten ve bizi biraz süzdükten sonra ‘ilk önce benim bir davetim var, üniversite gençlik kolları başkanımız olmaya seni davet ediyorum’ dedi. Lise döneminde İstanbul’daki başarılarını, azmini ve heyecanını gördüğümüz ve örnek aldığımız için ve bir başbakandan böyle bir teklif gelince açıkçası kafamızda olmayan aktif siyasi hayata adım atmış olduk.”

ÇETREFİLLİ SÜREÇLERDE ÖNEMLİ GÖREVLER ÜSTLENDİ

Işık’ın Erdoğan’ın 2005’teki teklifiyle başlayan siyasi hayatının ilk 6 yılı gençlik kollarında, sonraki 6 yılı ise en genç il yönetim kurulu üyesi sıfatıyla İstanbul İl Başkanlığı’nda geçiyor. İkinci 6 yılda, kendi ifadeleriyle “2012’deki MİT krizi, 2013 Gezi Olayları, 17-25 Aralık ve en son 2016’daki 15 Temmuz darbesiyle devam eden o çetrefilli süreçte” her zaman ön saflarda yer alan Işık, mitinglerde ve olayların İstanbul bazında yönetilmesinde kritik görevler yapıyor. Bu olaylarda ortaya koyduğu soğuk kanlılık ve liderlik örnekleriyle, Erdoğan’ın 2005’teki davetiyle büyük isabet kaydettiğini ispat ediyor. Sergilediği performans neticesinde Nisan 2018’de AK Parti Beylikdüzü İlçe Başkanlığı’na atanıyor ve İstanbul’daki en genç belediye başkan adayı sıfatıyla 31 Mart 2019 seçimleri için Beylikdüzü Belediye Başkan adayı yapılıyor.

ORTAK PAYDADA YÖNETİLEBİLECEK BEYLİKDÜZÜ VİZYONU

Işık aynı zamanda uluslararası çapta faaliyet gösteren bir lojistik firmasını yöneten başarılı bir iş adamı. Işık’ın ticaret ve siyasette üst düzey başarı yakalamasında üniversite yıllarındaki liderlik vizyonunun, aktifliğinin ve toplumun her kesimiyle iletişim kurabilmesinin büyük payı var. Işık’a belediye başkanlığı propaganda çalışmaları sırasında “İlçe Başkanlığımız sırasındaki gibi, hiçbir siyasi görüş ayrımı yapmadan, tamamen eşit ve ortak paydada yönetebileceğimiz bir Beylikdüzü’nü ortaya koyacağız.” ifadesini söyleten de aynı vizyon, anlayış ve gelecek perspektifi. Işık’ın vaat ve projelerini anlatırken, geçici çözümlerden uzak durarak orta ve uzun vadeli yaklaşımlar ortaya koyması, Beylikdüzü için 2050 ve 2100 vizyonundan söz etmesi de geleceği planlama hedef ve azminden kaynaklanıyor.

Koç Üniversite İşletme Fakültesi’ni bitirdikten sonra İngiltere’de Uluslararası Siyaset üzerine yüksek lisan eğitimi alan Işık, ticari ve siyasi faaliyetler dolayısıyla gezip inceleme fırsatı bulduğu 85 ülkede edindiği izlenim ve bilgilerle de fark oluşturuyor.

 

GELECEĞİN LİDERLERİ KULÜBÜ’NÜN KONUKLARI

Geleceğin Liderleri Kulübü’nün düzenlediği programlarda konuşan isimlerden bazıları ve o dönem yaptıkları görevler şöyle:

1. Jack Straw, İngiltere Dışişleri Bakanı

2. Mustafa Koç, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı.

3. Abdülkadir Konukoğlu, Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı.

4. Ali Kibar, Kibar Holding Yönetim Kurulu Başkanı.

5. Hüsnü Akhan, Doğuş Holding CEO'su.

6. Oğuz Satıcı, Türkiye ihracatçılar Meclisi Başkanı.

7. Ali Coşkun, Sanayi ve Ticaret Bakanı.

8. Mehmet Ağar, Doğru Yol Partisi Genel Başkanı.

9. Mustafa Sarıgül, Şişli Belediye Başkanı.

10. Jan Nahum, Petrol Ofisi CEO'su.

11. Erkan Mumcu, Kültür ve Turizm Bakanı.

12. Haluk Ulusoy, Türkiye Futbol Federasyon Başkanı.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı