Haber Detayı
16 Mayıs 2019 - Perşembe 14:27 Bu haber 4789 kez okundu
 
“HALA 4.0’I ANLAMA SÜRECİNDEYİZ”
İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu, bağlı iş insanları dernekleriyle ortaklaşa düzenledikleri iftar programında “Dünyanın sanayisinin 5.0’ları konuştuğu ve yapay zekaya geçtiği bu dönemde bizler hala 4.0’ı anlama sürecindeyiz. Ülkemizin bu kısır döngüden hızlıca çıkmasının tek çaresi, üretim ve bunun devamlılığını sağlamaktır.” dedi. Ömeroğlu, çok sayıda belediye başkanı ve kaymakamın katıldığı iftarda, yakın coğrafyamızda 2003’ten beri kaos ve kriz yaşandığını, bunun da ekonomimizi derinden etkilediğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
“HALA 4.0’I ANLAMA SÜRECİNDEYİZ”

İstanbul Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu (İSİFED) ile çatısı altındaki BEYSİAD, ESİDER, HASİAD, ÇASİAD, SANDER, KSİAD, TÜRKKONFED ve TÜSİAD tarafından ortaklaşa  düzenlenen geleneksel Ramazan iftarında, bağlı derneklerin yönetici ve üyeleri ile çok sayıda belediye başkanı ve kaymakam bir araya geldi.

Beylikdüzü Kaymakamı Mehmet Okur, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Esenyurt Kaymakamı Vural Karagül, Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, Çatalca Kaymakamı İnci Sezer Becel, Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner ve Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İSİFED’in iftarına katıldı. 

“YAKIN COĞRAFYAMIZ 2003’TEN BERİ KRİZDE”

Davetlilere hitap eden İSİFED Başkanı Muammer Ömeroğlu, Ramazan’ın ülkemize ve bütün insanlığa huzur, hoşgörü ve barış getirmesini diledi. ABD’nin Irak’ı işgal ettiği 20 Mart 2003’den bu yana yakın coğrafyamızda başlayan kaos ortamın bitmek bilmediğini ve bunun da ekonomimizi derinden etkilediğini vurgulayan Ömeroğlu, “2008 dünya krizi, 2010 Arap Baharı, 2011 Suriye iç savaşı, 2013’te Mısır’da yaşanan ihtilal, 24 Kasım 2015’te Rusya ile yaşanan uçak düşürülmesi süreciyle Türkiye’nin ihracatının yoğun olduğu ülkelerin birer birer çökmesinin ekonomimize son derece olumsuz etkileri oldu. Son olarak ülkemizin yaşadığı 15 Temmuz hadisesiyle bugün geldiğimiz noktayı tekrar anlatmaya gerek yok.” dedi.

“KISIR DÖNGÜDEN ÇIKMANIN TEK YOLU ÜRETİM”

Halk arasında “kuyuyu susamadan önce kazmak gerekir” denildiğini hatırlatan ve Türkiye’nin kuyuyu kazmakta geç kaldığını ifade eden Ömeroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ancak her ne olursa olsun bu millet, tarihi boyunca içine düştüğü her türlü zorluktan elbirliğiyle çıkmayı başarmıştır.  Dünyanın sanayisinin 5.0’ları konuştuğu ve yapay zekaya geçtiği bu dönemde bizler hala 4.0’ı anlama sürecindeyiz. Ülkemizin bu kısır döngüden hızlıca çıkmasının tek çaresi, üretim ve bunun devamlılığını sağlamaktır. Google’e ‘Türkiye’de sanayici kimdir?’ diye sordum. Aldığım cevap manidar. ‘Türkiye’de sanayici bir yandan işiyle boğuşurken, diğer yandan devlet ile boğuşmak anlamına gelir’ diyor. İşte kalkınmamızın önündeki en büyük engel budur.”

Ömeroğlu’nun önerisiyle iftara katılan belediye başkanları ve kaymakamlar da kısaca görüş ve düşüncelerini dile getirdi.

“SİYASET ZOR BİR SINAV VERİYOR”

“Aslında söylenecek o kadar çok söz var ki. Bizde sözler çok birikti. Ama Ramazan’ın bu kapsayıcı ve huzur dolu günlerine gölge düşürmemek adına yaşadıklarımızı içimize gömüyoruz.” diyen Mehmet Murat Çalık, “Maalesef ülkemiz ve iş insanlarımız zor süreçlerden geçiyor. Siyaset de zor bir sınav veriyor. Umarım kardeşliğin ve dayanışmanın en üst düzeyde olduğu anlarda bu birlik ve beraberliğin bozulmaması için herkes üzerine düşeni yapar. 31 Mart öncesi kampanyaya başlarken bitmeyen bir seçim süreci olduğunu bilmiyorduk. Umarım dostluk ve kardeşlik içerisinde; hiç kimsenin kötü bir duyguyla hareket etmediği, herkesin birbirini kucakladığı ve milletin iradesinin sandığa yansıdığı şeklinin siyasiler tarafından da kabul edildiği günleri hep birlikte görürüz.” diye konuştu.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Cadde Gazetesi Editör: Emrah Öztürk
Yorumlar
Haber Yazılımı